how to wrap a present 100 ways... hay style.

June 09, 2009

I felt like showing you a tutorial again. I'll teach you how to make a decorative ornament for a wine bottle. I don't like to buy decorative bags for bottles or wrapping it in a paper as it is always  tricky to pack. I rather make something dimensional like this heart. Trust me, it's very easy to make.

Mám pre Vás d'alší tutoriál - návod ako si urobiť dekoratívny ornament na fľašu. Nemám moc rada darčekové tašky a baliť fľašku vína do papiera je horor. Radšej tomu dám šmrnc nejakou tou 3D ozdobou ako toto srdiečko. Verte mi, je veľmi jednoduché si také vyrobiť.
So, first what you need is something like this (#1)... I know, it looks like I stole some building material from a bird-nest but this bundle can be found on any field out in nature where all the wild decoration material grows. It's some sort of dry hay but the stalks are really flexible when they are freshly collected. Next item you need is a thin wire. I use this floral wires (#2) that are little bit crinkled but it doesn't matter if it's crinkled or not. I picked a gold one for this project but it's up to you what color you want to use. As you can see there are many color options. If the hey is too dry (like in this case) you can just soak it in cold water for couple minutes to gain back the flexibility (#3). Let it dry a little bit on the sun but not too long. Basically, we can't have dripping water when we start to use it. Take a bundle of the hey, cut a longer piece of the wire (#4 & 5) and start to wrap it around the bundle forming it into a shape you want. We are going for a heart this time... (#6) continue wrapping the wire all around the bundle every direction to hold the shape of a heart.
Takže na postup budeme potrebovať 'toto' ako vidíte na č.1. Viem, 'toto' vyzerá ako by som nakradla stavebný materiál z vtáčieho hniezda, ale je to obyčajná suchá travina ktorú nájdete po celom Slovensku. Stačí si výjsť na výlet za činžiak do lesíka. Ak nemáte štastie tak postačí aj stará dobrá slama či takzvaný farebný sisal. D'alej to bude floristický drôtik ako vidíte na č.2 ale postačí hocijaký tenší drôtik. Ak je slama moc suchá tak ju treba na pár minút namočiť aby sa nám nelámala. Nechajte ju trošku potom presušiť na slniečku ale nie úplne do sucha, len tak  aby z nej proste voda nekvapkala (č.3). Musí ostať pružná. Ak používate sisal, tak ten je pružný dosť a netreba ho vobec namáčať. Pokračujeme na č.4, 5 a 6 - pripravíme si kôpku už namočenej a presušenej traviny a kus dlhšieho drôtika a začneme modelovať srdce maškaním traviny do seba a obalovaním drôtika naokolo, dookola, hocijakým smerom.
I left a tail on the bottom and tied a red satin ribbon around it...
Nechala som na spodu také fúziky aby som mohla priviazať na ne červenú mašličku.
Now, just cut a piece of wire, attach it to the back of the hearth and tie it around the neck of the bottle...
Potom už len odstrihneme d'alší kúsok drôtika, prevlečieme cez zadnú stranu hotového srdiečka a uviažeme okolo hrdla fľaše...
...and a pretty bottle decoration is done!!!
a máme hotovo!!! Jednoduché, nie? 
It's that easy!!! Let me know how your bottle decoration worked out:) Have a good one!

You Might Also Like

2 comments

Like us on Facebook

Flickr Images